Hvordan være aktiv i ferien - webinar 17. juni

31. mai 2024

Mange kan synes det er vanskelig å opprettholde gode aktivitetsvaner i ferien. Rutinene endres og det kan føles vanskelig å prioritere. Derfor har vi invitert fysioterapeut Heidrun Holdhus Anfinset til å gi noen tips og råd. 

Meld deg på

Er du en av de som glemmer litt bort gode vaner når det blir ferie? Du er ikke alene.


Sommeren er for mange en tid for endrede rutiner, man unner seg kanskje litt ekstra god mat, og man kan lettere glemme sine gode vaner. Noen opplever kanskje også å ha mindre tid for seg selv. Men det behøver ikke være helt umulig. Man kan gjøre noen små justeringer, kanskje inkludere barna, og noen ganger er det nok å bare tenke litt kreativt ift hvordan man aktiviserer seg.  Du må ikke legge ut på en løpetur for å være aktiv!


Kveldens foredragsholder

Vi har invitert Heidrun Holdhus Anfinset til å snakke litt om dette temaet. Anfinset er utdannet fysioterapeut og har 11 års erfaring med endringsadferd gjennom jobben på Frisklivssentralen i Oslo. Anfinset sier hun har verdens beste jobb der hun får lov til å jobbe med mennesker som ønsker å leve litt sunnere, enten det er å komme i gang med fysisk aktivitet, slutte å røyke eller endre spiseadferd. Disse tingene er ofte lettere å få til når man er flere om det, og det er nettopp det de er på Frisklivssentralen. Anfinset får mye inspirasjon og glede av å se mennesker som blomstrer når de opplever mestring over egen helse. 


Tid og sted

Webinaret foregår på Zoom, mandag 17. juni fra kl. 19-20. Foredraget varer i 45 minutter og etterfølges av 15 minutter til spørsmål og svar. Du kan velge å delta «live» eller se det i opptak i etterkant. Merk at det kun er tilgjengelig i fem dager. Du må delta live for å kunne stille spørsmål. Disse stilles skriftlig gjennom en chatfunksjon.


Merk at det er begrenset antall plasser for å delta «live». Så vær rask med din påmelding.


EkSKLUSIVT FOR MEDLEMMER

Dette er et gratis og eksklusivt tilbud til våre medlemmer.


Er du ikke medlem hos oss, så meld deg inn som medlem for 475,- i året så får du delta på alle våre webinarer gratis resten av året!


Meld deg på

Andre innlegg

Av Kristine Lone 5. mars 2026
Medlemswebinar 
Av Lasse Jangaas 23. februar 2026
En fersk og banebrytende studie viser at gravide som vaksineres mot Covid-19 – og spesielt de som får booster-dose – reduserer risikoen for å utvikle svangerskapsforgiftning. Beskyttelsen er enda større for de som fra før har en stoffskiftesykdom. Et stort forskerteam i The INTERCOVID Consortium har analysert data fra 6527 pasienter i 18 land i USA, Sør-Amerika, Europa, Afrika og Asia i perioden 2020 til 2022, og sammenliknet vaksinerte og ikke-vaksinerte personer. Oppsiktsvekkende resultater Resultatene er oppsiktsvekkende : Infeksjon av Covid-19 under svangerskap ble koblet til en 45 prosent økt risiko for svangerskapsforgiftning, et tall som steg til 78 prosent blant uvaksinerte kvinner. Vaksinasjon med booster-dose reduserte risikoen for svangerskapsforgiftning med 33 prosent. Stoffskiftesykdom Fordelene var enda tydeligere for kvinner som allerede hadde diagnoser som stoffskiftesykdom, diabetes og andre endokrine sykdommer. For disse var den reduserte risikoen på 42 prosent dersom de fikk en booster-dose. «Våre resultater støtter viktigheten av å styrke Covid-vaksinasjonsprogrammer gjennom svangerskap, spesielt booster-doser, og å sikre at gravide over hele verden har lik tilgang til vaksiner», uttalte medforfatter og amanuensis Jagjit S. Teji ved Northwestern University Feinberg School of Medicine. «Vi tilbyr evidens fra den første store studien som påpeker at Covid-vaksine kan beskytte mot en av de mest alvorlige svangerskapskomplikasjonene.» Fordelen ved vaksinering I tillegg til effekten på svangerskapsforgiftning, viste studien at vaksinerte kvinner også hadde lavere tall for premature fødsler, komplikasjoner og skader på mor og foster/barn og dødelighet. «Disse resultatene går lengre enn de tidligere kjente fordelene med Covid-19 vaksinering under graviditet. Vi har nå evidens som viser at vaksinasjon under graviditet kan påvirke signalveier som er involvert i utviklingen av svangerskapsforgiftning, og som antyder en større immunologisk eller vaskulær fordel ved vaksinering,» sier medforfatter professor José Villar ved Universitetet i Oxford. Ukjent årsak Svangerskapsforgiftning oppstår i 3-8 prosent av svangerskap verden over, avhengig av risikofaktorer, og er en av de største årsakene til sykdom/skade og dødelighet blant gravide og fostre/barn. Årsakene til svangerskapsforgiftning er ukjente, men betennelse og vaskulær dysfunksjon er kjente bidragsytere, mekanismer som overlapper med Covid-19 infeksjon. Covid-risiko En stor studie fra 2023 , der mange av de samme forskerne var involvert, viste at Covid-19 under graviditet – i tiden da Omicron var den ledende Covid-varianten – kunne kobles til økt risiko for alvorlig sykdom/skade og dødelighet hos kvinnene, spesielt blant uvaksinerte. Kvinner som var vaksinerte, gjerne med booster-dose, hadde en redusert risiko for alvorlige symptomer, komplikasjoner og død.
Av Lasse Jangaas 17. februar 2026
– mot kroppen og systemet
Se flere innlegg