.
25.01.2008 Aftenposten, Frid Ingulstad

Ta inte i hand på sjukhus

SPRIDER SJUKDOMAR. Det är inte alltid en bra idé att ta i hand när man hälsar. På sjukhus kan man sprida infektioner på det sättet.

Håndhilse

Det är tydligt att det blir mer och mer vanligt att ge varandra en kram när man hälsar på vänner och bekanta. Det tycker jag är en bra utveckling. En ordentlig kram är härligt.

Jag tolkar utvecklingen på det sättet att människor idag har blivit öppnare. Att hälsa genom att ta i hand kommer dock fortfarande att vara det normala.

"Önska välgång".
Ordet hälsa kommer från det fornnordiska ordet hälsa som i sin tur är släkt med hel. Att hälsa är en konventionell handling där man ger uttryck för vänskap, aktning och ärevördighet gentemot andra personer när man träffas eller tar avsked, eller av ceremoniella skäl.

I västvärlden var handskakningen ursprungligen ett högtidligt tecken på att man ingick ett avtal. I den romerska bröllopsceremonin gav brud och brudgum varandra höger hand. Kyrkan tog seden från romarna och efter hand har det blivit det vanligaste sättet att hälsa. För några år sedan blev en vän allvarligt sjuk. I flera år var han in och ut på sjukhuset och gick igenom flera operationer. Med orsaken till den långa sjukhusvistelsen var inte själva operationerna utan infektioner i såren.

Dålig hygien.
Man verkar vara eniga om att runt hälften av alla fall av sjukhussjukan beror på dålig hygien på sjukhusen och borde därför kunna undvikas. Särskilt handhygien har kommit i blickfånget. Före detta norska hälsoministern Dagfinn Høybråten genomförde på sin tid en omfattande kampanj om att tvätta händer.

För 6 månader sedan genomgick en familjemedlem en större operation. Den gick bra och han var imponerad av läkare och sköterskor som tog hand om honom mycket väl. Han var på sjukhus i tre veckor och blev van med rutinerna och fick en bild av hur många som var inblandade i att kartlägga sjukdomen.

Inte minst förvånades han över hur många läkare och sköterskor som behövdes för att han skulle få behandling. Under perioden tog han nästan 40 olika person i hand för att hälsa. Vi som ofta besökte honom hälsade också på många i personalen genom att ta i hand.

När jag följde med en bekant till dennes läkare nyligen visade man på TV-skärmen i väntrummet en film om smitta och hygien. Här underströks just smittorisken vid dålig handhygien.

Jag vet inte hur många patienter och anhöriga som läkare och sköterskor hälsar på i loppet av en dag på ett stort sjukhus, men utan tvivel är det ett högt antal.

Sluta att ta i hand?
- Min fråga blir: Bör vi sluta att ta varandra i hand på sjukhus? Det är inte längre tillåtet att ta med blommor till sjukhus på grund av allergier, extra arbete för personalen och smittrisken. Om man införde en regel på sjukhus att inte ta i hand skulle man understryka hur viktigt det är med handhygien i allmänhet och kanske bidra till att minska uppkomsten av sjukhusinfektioner. Mitt förslag är därför att man ska sätta upp skyltar vid sjukhusingångarna.

"Vi undviker att ta varandra i hand på sjukhus för att reducera smittspridning. Vi hälsar dig istället välkommen på detta sätt."

Skriv ut    
X
Skicka

Anmäl dig til vårat nyhetsbrev

Skicka